Τροποποιήσεις στις διαδικασίες των πανελλαδικών εξετάσεων Γενικών Λυκείων

Δείτε στους παρακάτω υπερσυνδέσμους τις τροποποιήσεις στις διαδικασίες των πανελλαδικών εξετάσεων.  Δείτε τη σχετική εγκύκλιο εδώ και το αντίστοιχο ΦΕΚ εδώ

ΕΓΚΥΚΛΙΟΙ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ 2017

Δείτε την εγκύκλιο και τις οδηγίες για τα ειδικά μαθήματα   στους παρακάτω υπερσυνδέσμους 1 2 3

ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΕΙΔΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ 2017

Δείτε για τα ειδικά μαθήματα το δελτίο τύπου εδώ  και την ανακοίνωση εδώ

mod_vvisit_counterΣήμερα39
mod_vvisit_counterΧτές111
mod_vvisit_counterΑυτήν την εβδομάδα468
mod_vvisit_counterΤην προηγούμενη εβδομάδα471
mod_vvisit_counterΑυτό το μήνα1572
mod_vvisit_counterΤον προηγούμενο μήνα2937
mod_vvisit_counterΣυνολικά710473

Η δική σου IP: 10.2.33.21
 ,
Σήμερα: Φεβ 24, 2018
Αρχική ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ (Χλαπάνης Γ. Γκεβεζές Θ.) PDF Εκτύπωση E-mail
Παρασκευή, 02 Δεκέμβριος 2011 12:20

Στο σχολείο μας, στο μάθημα της πληροφορικής, ασχολούμαστε με τη ρομποτική.

Η ιδέα της εκπαιδευτικής ρομποτικής στηρίζεται παιδαγωγικά στον S. Papert, θεμελιωτή του ?Εποικοδομητισμού? (constructionism): τα παιδιά μαθαίνουν καλύτερα όταν εμπλέκονται σε διαδικασίες σχεδίασης και κατασκευής τεχνουργημάτων (artifacts) που έχουν νόημα για τα ίδια, είτε αυτά είναι κάστρα από άμμο, είτε ρομποτικές κατασκευές και προγράμματα υπολογιστών. Οι κατασκευές αυτές μπορούν να γίνουν στο πλαίσιο της προσπάθειας για την επίλυση ενός προβλήματος-πρόκλησης του διαγωνισμού, οπότε οι μαθητές, υποστηριζόμενοι και ενθαρρυνόμενοι από τους εκπαιδευτικούς-προπονητές τους, πειραματίζονται με ρομποτικές κατασκευές και διερευνούν διάφορες λύσεις για το πρόβλημα που έχουν να αντιμετωπίσουν. Οι δραστηριότητες συνήθως καλύπτουν ποικίλα γνωστικά πεδία, είναι δηλαδή διαθεματικές και μπορούν να ενταχθούν στα σχολικά μαθήματα της τεχνολογίας, των φυσικών επιστημών και της πληροφορικής, τόσο στην πρωτοβάθμια, όσο και στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Μπορείτε να δείτε λεπτομέρειες που αφορούν τη συμμετοχή του σχολείου στον 2ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής (εδώ).

Δείτε μερικά παραδείγματα:

Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 29 Ιανουάριος 2012 08:13