ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΕΙΔΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ 2018

Δείτε το δελτίο  τύπου εδώ    και τη σχετική ενημέρωση εδώ

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΓΙΑ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ 2018

Δείτε εδώ την ενημέρωση και εδώ τις αντίστοιχες προθεσμίες για τις σχολές Εμπορικού Ναυτικού

ΑΝΙΧΝΕΥΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΙΤΙΟΤΗΤΑ

Δείτε εδώ  την εργασία της κ. Χριστίνας Χαχόλα καθηγήτριας του 2ου ΓΕΛ Κω στο πρόγραμμα δραστηριοτήτων του σχολικού έτους 2017-18.

Αρχική ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ (Χλαπάνης Γ. Γκεβεζές Θ.) PDF Εκτύπωση E-mail
Παρασκευή, 02 Δεκέμβριος 2011 12:20

Στο σχολείο μας, στο μάθημα της πληροφορικής, ασχολούμαστε με τη ρομποτική.

Η ιδέα της εκπαιδευτικής ρομποτικής στηρίζεται παιδαγωγικά στον S. Papert, θεμελιωτή του ?Εποικοδομητισμού? (constructionism): τα παιδιά μαθαίνουν καλύτερα όταν εμπλέκονται σε διαδικασίες σχεδίασης και κατασκευής τεχνουργημάτων (artifacts) που έχουν νόημα για τα ίδια, είτε αυτά είναι κάστρα από άμμο, είτε ρομποτικές κατασκευές και προγράμματα υπολογιστών. Οι κατασκευές αυτές μπορούν να γίνουν στο πλαίσιο της προσπάθειας για την επίλυση ενός προβλήματος-πρόκλησης του διαγωνισμού, οπότε οι μαθητές, υποστηριζόμενοι και ενθαρρυνόμενοι από τους εκπαιδευτικούς-προπονητές τους, πειραματίζονται με ρομποτικές κατασκευές και διερευνούν διάφορες λύσεις για το πρόβλημα που έχουν να αντιμετωπίσουν. Οι δραστηριότητες συνήθως καλύπτουν ποικίλα γνωστικά πεδία, είναι δηλαδή διαθεματικές και μπορούν να ενταχθούν στα σχολικά μαθήματα της τεχνολογίας, των φυσικών επιστημών και της πληροφορικής, τόσο στην πρωτοβάθμια, όσο και στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Μπορείτε να δείτε λεπτομέρειες που αφορούν τη συμμετοχή του σχολείου στον 2ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής (εδώ).

Δείτε μερικά παραδείγματα:

Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 29 Ιανουάριος 2012 08:13